18 listopada 2022

Krzesła konferencyjne i krzesła biurowe

Dobrze dobrane krzesło to kluczowy element poprawiający efektywność Twojej lub Twoich pracowników. Dzięki wpisom na naszej stronie poznasz sposoby na dobranie idealnego krzesła. Czas sprzędzony przed biurkiem stanie się przyjemniejszy!

Szukamy dobrego krzesla biurowego

Sklepy są pełne propozycji różnych foteli biurowych. W dużych centrach handlowych zawsze jest dział oferujący biurka, krzesła i fotele biurowe, są specjalne specjalistyczne sklepy z meblami biurowymi, gdzie jest bardzo szeroka oferta foteli biurowych w różnych modelach, kolorach i cenach, nie mówiąc już o zwykłych sklepach meblowych, które od zawsze uwzględniały taką ofertę, jednymsłowem rynek jest nasycony, naprawdę jest w czym wybierać, ale rzecz w tym, że trzeba umieć dobrze wybrać.

Z reguły pierwsze co oceniamy to design danego fotela i głównie zastanawiamy się czy będzie pasował do biurka, stołu, do koloru firanek, tapet na ścianach i w ogóle wystroju pomieszczenia. Nagle decydujący w wyborze staje się kolor krzesła, jego nowoczesny czy klasyczny kształt , a na plan drugi, a nawet jeszcze dalszy, przesuwa się to co najistotniejsze- zdrowotne walory danego fotela biurowego, czy krzesła. Jeśli kupimy sobie fotel wykonany z nietrwałych, tandetnych materiałów, to może będziemy mieć przy nim wiecznie spocone plecy i zbyt szybko zniszczoną tapicerkę, ale na zdrowiu nic lub niewiele stracimy. Gorzej jeśli kupimy piękny, designerski fotel doskonale uzupełniający styl naszego pokoju do pracy, a siedząc w nim po kilkanaście godzin dziennie nabawimy się poważnych schorzeń kręgosłupa.

Absolutnie najważniejsza zasada obowiązująca przy szukaniu fotela biurowego brzmi- fotel musi spełniać wszystkie standardy zdrowotne, a dopiero potem można brać pod uwagę jego walory wizerunkowe. Wysokość fotela powinna być dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb, każdy w końcu ma inną budowę, wzrost, wagę, więc najkorzystniej aby fotel lub krzesło biurowe, zawierały mechanizmy regulujące, a im jest ich więcej, tym lepiej dla naszego kręgosłupa, choć niekoniecznie dla naszego portfela .

Podstawowy mechanizm regulujący dotyczy wysokości siedziska, fotel z którego korzystamy musi być tak ustawiony, aby całe stopy opierały się na podłodze, a kolana tworzyły kąt prosty.

Drugi ważny mechanizm regulujący dotyczy oparcia fotela lub krzesła biurowego. Chodzi o regulację kata odchylenia oparcia, ale też o regulację podparcia odcinka krzyżowego kręgosłupa. Specjalne wygięcie oparcia, które ma podpierać nasz kręgosłup w najbardziej narażonym na defekt miejscu jest niezbędne, ale żeby spełniło swoją rolę musi dotykać odpowiedniego miejsca pleców użytkownika i to właśnie musi tez podlegać regulacji.

Następny mechanizm regulujący może dotyczyć podłokietników z boku fotela i ewentualnie zagłówka, jeśli w takowy jest wyposażony.

U większości foteli biurowych obsługa mechanizmów regulujących jest ręczna, ale w fotelach bardziej nowoczesnych i droższych fotel sam się dopasuje do sylwetki i przede wszystkim do naszych pleców, bo ma odpowiednie zsynchronizowane, samoregulujące funkcje.

Oczywiście lepiej jest aby fotel był stabilny,wykonany z dobrych materiałów i by spełniał nasze wymagania estetyczne. Dobrze jest zwrócić uwagę na materiał z którego wykonana jest tapicerka mebla- jeśli są to sztuczne tworzywa, nie będziemy czuć się w nim komfortowo, zwłaszcza po paru godzinach pracy. Najlepiej by to były materiały naturalne, przewiewne, lub przynajmniej siatka na oparciu, która zapewni cyrkulację powietrza.