18 listopada 2022

Krzesła konferencyjne i krzesła biurowe

Dobrze dobrane krzesło to kluczowy element poprawiający efektywność Twojej lub Twoich pracowników. Dzięki wpisom na naszej stronie poznasz sposoby na dobranie idealnego krzesła. Czas sprzędzony przed biurkiem stanie się przyjemniejszy!

Budżetowy fotel biurowy – czy to dobry wybór dla naszego kręgosłupa?

​Coraz częściej, gdy kupujemy fotel biurowy, nie myślimy tylko o jego wyglądzie czy wygodzie, ale również o tym, czy na pewno będzie to odpowiedni wybór dla naszego kręgosłupa – to kluczowe, jeżeli będziemy spędzać w nim przynajmniej kilka godzin każdego dnia. Co zrobić jednak w przypadku, gdy chcemy zadbać o nasz kręgosłup, jednak budżet, który możemy przeznaczyć na fotel biurowy, jest naprawdę mocno ograniczony?

Załóżmy, że możemy wydać około 400-500 zł na nasz nowy fotel biurowy. Nie jest to wiele, jednak faktycznie, więcej, niż kosztują najtańsze fotele, które możemy kupić np. w wielu marketach. Na początku zachęcamy do tego, by – jeżeli mamy mniej, niż te 400 zł – dozbierać do takiej właśnie kwoty. Nie jest ona duża, jednak w niższych cenach możemy mieć faktycznie problem z tym, by kupić dobry fotel biurowy.

Oczywiście produkty w cenie około 400-500 zł nie będą idealne i nie oczekujemy, że w tej cenie uda nam się kupić produkt o jakości zarezerwowanej zazwyczaj dla tych, które kosztują 2 czy 4 razy więcej. Nie zmienia to jednak faktu, że faktycznie w tej cenie możemy znaleźć produkt, który będzie poprawny, a to już naprawdę wiele.

Na co zwracać uwagę, gdy kupujemy budżetowy fotel biurowy?

Najważniejsze to skupienie się na tym, by fotel był ergonomiczny. Mniej istotny jest jego wygląd, a sugerowanie się nim jest dość sporym błędem. Często bowiem najlepszym wyborem okazują się te modele, które wyglądają dość niepozornie.

Zanim jednak przejdziemy do ergonomii fotela biurowego, czas na prawdziwe podstawy. Fotel musi być ruchomy, tj. poruszać się na 5 kółkach. Nie decydujmy się na fotele na płozach, podobnie jak na te, które nie posiadają regulacji wysokości, co się po prostu łączy. Często są one ładne i dizajnerskie, jednak mało praktyczne. Podstawą jest również to, aby fotel był stabilny, najlepiej również, aby mechanizm i metalowe elementy były wykonane z wysokiej jakości materiałów, jednak tutaj zdawajmy sobie sprawę z tego, że budżet może nas w tym ograniczać.

Warto zwrócić uwagę na kółka przy danym fotelu – często mogą być one dopasowane do konkretnej powierzchni, co jest istotne, jeżeli nie chcemy tej ostatniej zniszczyć. Gdyby jednak kółka były źle dobrane, pamiętajmy, że zawsze dość tanio możemy zakupić odpowiednią matę ochronną na naszą podłogę, zwłaszcza jeżeli jest ona np. drewniana czy pokryta panelami a my nie chcemy ich uszkodzić.

Zanim przejdziemy dalej, warto zadać sobie pytanie – czym jest sama ergonomia? Fotel ergonomiczny to taki, który możemy dostosowywać do wymagań naszego ciała. W praktyce więc powinien posiadać on jak najwięcej elementów, które możemy regulować oraz takich, które do naszego ciała się dopasowują i zapewniają mu komfort podczas pracy. Możemy zaliczyć do nich np. poduszkę lędźwiową czy zagłówek.

Zanim kupimy dany fotel, skupmy się na tym, by sprawdzić, jak działa jego mechanizm. Ważna jest funkcja bujania oraz to, by móc zablokować oparcie w dowolnym jego położeniu. Następnym istotnym aspektem są podłokietniki. W budżecie wynoszącym 400-500 zł może być trudno znaleźć ogrom foteli z podłokietnikami, których wysokość możemy regulować, jednak kluczowe jest, by one – nawet w wersji nieruchomiej – były obecne. Dzięki temu będziemy mogli oprzeć wygodnie nasze ręce podczas pracy na komputerze.

Kolejny aspekt to siedzisko naszego fotela. Nie może być ono ani zbyt płytkie, ani zbyt głębokie, powinno sięgać około 2/3 naszego uda. Skupmy się też na tym, czy siedzisko jest dla nas wygodne i zastanówmy się, czy nie będzie się ono wygniatać wraz z upływem czasu. Dobrze również wybrać takie, które nie będzie się łatwo brudzić.

Nie możemy zapomnieć również o oparciu naszego fotela. Jak już wspominaliśmy, powinno ono być wyposażone zarówno w zagłówek, jak i również w poduszkę lędźwiową. Często są one regulowane, jednak nie w cenie około 500 zł – tutaj ważna jest sama ich obecność. Z tego jednak powodu fotel warto przetestować przed zakupem, po to, aby sprawdzić, czy przy naszej wysokości zagłówek oraz poduszka lędźwiowa będą na odpowiednim poziomie i czy będą dla nas wygodne.

Oparcie powinno być również przewiewne i tutaj dochodzimy do kwestii materiału, z którego powinien wykonany być fotel biurowy. Z racji tego, że mamy raczej niewielki budżet, nie mamy szans na fotele ze skóry naturalnej. I chociaż również dobrze prezentują się te ze skóry ekologicznej, to niekoniecznie najlepszy wybór – nie dość, że często niszy się ona naprawdę szybko, to dodatkowo nie przepuszcza powietrza, przez co nasze plecy będą się bardzo pocić, zwłaszcza latem.

Lepiej wybrać przewiewne fotele wykonane z membrany czy siateczki – chociaż nie wyglądaj one ani na trwałe, ani na wygodne, jest zupełnie inaczej! Radzimy samodzielnie przetestować kilka takich produktów.

Podsumowując, kwota od 400 do 500 zł powyzwala na zakup odpowiedniego fotela, chociaż nie możemy zagwarantować, że będzie to łatwe. Jeżeli szukacie sklepów, gdzie oferowane są fotele biurowe w naprawdę niskiej cenie, polecamy sprawdzić sklep internetowy http://e-krzeslo.com.pl/.