18 listopada 2022

Krzesła konferencyjne i krzesła biurowe

Dobrze dobrane krzesło to kluczowy element poprawiający efektywność Twojej lub Twoich pracowników. Dzięki wpisom na naszej stronie poznasz sposoby na dobranie idealnego krzesła. Czas sprzędzony przed biurkiem stanie się przyjemniejszy!

Aktywne Siedzenie i jego wpływ na kręgosłup

Choć wiemy, że kręgosłup bardzo lubi ruch, często zastanawiamy się nad tym, czy jego zapewnienie jest w ogóle możliwe, skoro wykonując pracę biurową nie jesteśmy w stanie oderwać się przez wiele godzin od zajmowanego przez nas stanowiska pracy. Na szczęście, nie musi być to wcale trudne, ćwiczenia można bowiem wykonywać niejako przy okazji. Warto jednak pamiętać, że bez ingerencji z naszej strony kręgosłup jest narażony na długotrwałe przeciążenia statyczne, a choć najczęściej kojarzą się one z bólem pleców, nie można zapominać o tym, że są w stanie wywołać poważne uszkodzenie krążków międzykręgowych. Niebezpieczne okazują się również zaburzenia metabolizmu dysków, okazuje się bowiem, że długie siedzenie w tym samym miejscu nie tylko osłabia ich strukturę, ale także prowadzi do zmian zwyrodnieniowych. Dyskopatia bardzo często jest spowodowana długim siedzeniem, każdy ruch sprawia więc, że przeciążenie dysków jest mniejsze.

jak dbać o kręgosłup w pracyCoraz większą popularnością cieszy się w związku z tym aktywne siedzenie będące swego rozaju treningiem dla kręgosłupa. Kluczem do sukcesu wydaje się w tym kontekście przede wszystkim odpowiednie krzesło. Typowym krzesłom biurowym teoretycznie nie mamy nic do zarzucenia, są one bowiem ergonomiczne wyposażone w podłokietniki i profilowane oparcie. Znawcy tematu ostrzegają jednak, że właśnie takie krzesła skutecznie uniemożliwiają pracę mięśni. Siedzimy więc wygodnie, ale biernie, a kręgosłup jest jeszcze bardziej obciążony. O siedzeniu aktywnym mówi się wówczas, gdy uruchamia się mięśnie antygrawitacyjne, to właśnie one są bowiem w dużym stopniu odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy. Warto zatem usiąść na samym końcu siedziska nie na kości krzyżowej, ale na guzach kulszowych, jest to bowiem pozycja sprawdzająca się idealnie wówczas, gdy chcemy, aby kręgosłup pracował razem z ciałem. Zachowane są wówczas naturalne krzywizny kręgosłupa, o czym nie ma mowy podczas biernego siedzenia. Nie zapominajmy o tym, że niektóre sprzęty same wymuszają na nas prawidłową postawę ciała, jeśli więc istnieje taka możliwość, warto zainwestować w krzesło z siedziskiem na sprężynie.