
Od pracowników biurowych wymaga się nie tylko koncentracji na powierzonych im obowiązkach, ale również wydajności. Nie można jednak zapominać o tym, że wysiłek umysłowy nie będzie maksymalny, gdy osobę zmuszaną do niego męczyć będą problemy ze zdrowiem. Problemy takie, zwłaszcza związane z kręgosłupem, wydają się niemożliwe do uniknięcia, gdy przy biurku siedzi się przez kilka godzin w ciągu dnia, konieczne jest więc podejmowanie wszelkich działań, które mogłyby przyczynić się do zminimalizowania ryzyka ich wystąpienia. O zasadach prawidłowego siedzenia nie ma sensu mówić wówczas, gdy siedzisko pracownika biurowego pozostawia wiele do życzenia.
Wybierając fotel biurowy warto więc pamiętać o tym, że musi on dopasowywać się nie tylko do sylwetki swojego nowego właściciela, ale i rodzaju wykonywanej przez niego pracy. Tylko wówczas zniknie obciążenie kręgosłupa, a on sam będzie utrzymywany w kształcie przypominającym literę S, a więc w tej pozycji, która jest dla niego najlepsza. Idealne krzesło biurowe powinno dbać również o prawidłowe krążenie krwi w udach, choroby będące efektem zaburzeń w tym zakresie są bowiem wyjątkowo dotkliwe. Okazuje się zresztą, że rozwiązania dostępne obecnie w sprzedaży są w stanie dbać o bezpieczeństwo i wygodę swojego użytkownika nawet wtedy, gdy on sam o tym zapomina. Niejako automatycznie wymuszają na nim przyjęcie właściwej postawy, dzieje się tak przy tym nawet bez konieczności ich systematycznego regulowania. Korzystając z nich zwracajmy jednak uwagę na to, że siedzenie kilka godzin w tej samej pozycji jest nienaturalne nawet, jeśli samo siedzisko jest znakomicie wyprofilowane, jeśli więc mamy taką możliwość, zmieniajmy sposób, w jaki wykorzystujemy krzesło i nie zapominajmy o relaksie.
A samo krzesło? Podczas jego zakupu warto zwrócić uwagę na przynajmniej kilka aspektów z nim związanych. Choć często zdajemy się o nich zapominać, zwracajmy uwagę na znaczenie, jakie posiadają podłokietniki. Odpowiednio ustawione są one w stanie odciążyć obręcz barkową, jeśli więc istnieje możliwość zakupu krzesła umożliwiającego ich regulację, nie zwlekajmy z podjęciem decyzji dotyczącej takiej inwestycji. Duże znaczenie ma również odpowiednie oparcie, które powinno podpierać część lędźwiową kręgosłupa. Warto zwrócić uwagę nie tylko na sposób jego wyprofilowania, ale i na możliwość odchylenia, przyda się nam bowiem podczas długiej pracy przy biurku. Nie zapominajmy również o siedzisku oraz o tym, że możliwość jego regulacji powinna być dla nas czymś oczywistym.
Artykuły powiązane
Najlepsze fotele i krzesla obrotowe
Schorzenia kręgosłupa a fotele biurowe
Zakup fotela do biura