18 listopada 2022

Krzesła konferencyjne i krzesła biurowe

Dobrze dobrane krzesło to kluczowy element poprawiający efektywność Twojej lub Twoich pracowników. Dzięki wpisom na naszej stronie poznasz sposoby na dobranie idealnego krzesła. Czas sprzędzony przed biurkiem stanie się przyjemniejszy!

Krzesła biurowe i ich ergonomia

Ergonomia wywodzi się od słów greckich:

Ergon– praca nomos – zasada, prawo.

Ergonomii nie da się wykorzystać wszędzie. Warto brać ją pod uwagę, ponieważ jest to wygoda dla naszego zdrowia i lepszego samopoczucia. W niektórych przypadkach da się przetrwać  bez wykorzystania ergonomii np. nie wygodne siedzenie w kinie czy kawiarni. W pracy niestety jest to nie możliwe.

Krzesło ergonomiczne poprzez dobre wyprofilowanie, stymulują prawidłowo miednicę, która jest odpowiedzialna za kręgosłup. Takie krzesło zostało opracowane przez fachowców z dziedziny: ortopedii, biomechaniki, fizjoterapii, ergonomii i modelowanie 3D.

Nasz kręgosłup przy nie odpowiednim siedzisku odmawia nam posłuszeństwa, dlatego tak ważne są krzesła biurowe  ergonomiczne. Sprzyjają lepszemu samopoczuciu, komfortowi pracy, a także zdrowiu. Kupując ergonomiczne krzesła biurowe, można zmniejszyć dolegliwości, związane z kręgosłupem, szyją, łydkami, napięciem mięśni. Meble biurowe powinny być dopasowane do potrzeb osób indywidualnie. Mam na myśli tutaj wzrost, wagę, a także rodzaj pracy wykonywanej.

Takie krzesło ergonomiczne powinno posiadać:

– odpowiednią stabilność

–  kółka

– regulowane siedzisko

– regulowane oparcie

– regulacja pochylenia

– możliwość obrotu o 360 stopni

– podłokietniki

– wyprofilowanie pod kręgosłup

Krzesła takie powinny być wedle normy PN-EN 1729-1:2007, aby spełniały swoje przeznaczenie idealne dla kręgosłupa.

Ważnym elementem jest także materiał wykończeniowy krzesła i siedziska. Najlepiej wybrać taki, aby szybko się nie brudził, a był trwały. Siedzisko powinno być średnio twarde, czyli nie za miękkie i nie za twarde.

Kolorystyka krzesła biurowego i jego styl także może mieć znaczenie, ponieważ prezentuje się ono w danym biurze, jest ono sylwetką pomieszczenia. Ze stylem i kolorem nie powinno odbiegać od danego wnętrza. W sklepach jest ich mnóstwo, a więc na pewno z tym problemu nie będzie.