Krzesła biurowe i ich ergonomia

Ergonomia wywodzi się od słów greckich:

Ergon- praca nomos – zasada, prawo.

Ergonomii nie da się wykorzystać wszędzie. Warto brać ją pod uwagę, ponieważ jest to wygoda dla naszego zdrowia i lepszego samopoczucia. W niektórych przypadkach da się przetrwać  bez wykorzystania ergonomii np. nie wygodne siedzenie w kinie czy kawiarni. W pracy niestety jest to nie możliwe.

Krzesło ergonomiczne poprzez dobre wyprofilowanie, stymulują prawidłowo miednicę, która jest odpowiedzialna za kręgosłup. Takie krzesło zostało opracowane przez fachowców z dziedziny: ortopedii, biomechaniki, fizjoterapii, ergonomii i modelowanie 3D.

Nasz kręgosłup przy nie odpowiednim siedzisku odmawia nam posłuszeństwa, dlatego tak ważne są krzesła biurowe  ergonomiczne. Sprzyjają lepszemu samopoczuciu, komfortowi pracy, a także zdrowiu. Kupując ergonomiczne krzesła biurowe, można zmniejszyć dolegliwości, związane z kręgosłupem, szyją, łydkami, napięciem mięśni. Meble biurowe powinny być dopasowane do potrzeb osób indywidualnie. Mam na myśli tutaj wzrost, wagę, a także rodzaj pracy wykonywanej.

Takie krzesło ergonomiczne powinno posiadać:

- odpowiednią stabilność

-  kółka

- regulowane siedzisko

- regulowane oparcie

- regulacja pochylenia

- możliwość obrotu o 360 stopni

- podłokietniki

- wyprofilowanie pod kręgosłup

Krzesła takie powinny być wedle normy PN-EN 1729-1:2007, aby spełniały swoje przeznaczenie idealne dla kręgosłupa.

Ważnym elementem jest także materiał wykończeniowy krzesła i siedziska. Najlepiej wybrać taki, aby szybko się nie brudził, a był trwały. Siedzisko powinno być średnio twarde, czyli nie za miękkie i nie za twarde.

Kolorystyka krzesła biurowego i jego styl także może mieć znaczenie, ponieważ prezentuje się ono w danym biurze, jest ono sylwetką pomieszczenia. Ze stylem i kolorem nie powinno odbiegać od danego wnętrza. W sklepach jest ich mnóstwo, a więc na pewno z tym problemu nie będzie. 

 

Podobne artykuły

Aktywne Siedzenie i jego wpływ na kręgosłup.


Zalety ergonomicznego fotela biurowego.


Krzesla biurowe idealne dla kregoslupa.


Krzesła biurowe i ich ergonomia.